پروژه مدرن مسکن

معماری مدرن برای انبوه سازی مسکن

پروژه 444 واحدی فوق به عنوان یک نمونه متفاوت  ساخت انبوه مسکن در دنیا به شمار میآید.

این بنای باشکوه توسط Atelier Thomas Pucher  و Bramberger Architects  طراحی شده است.

مجموع سطح ساخته شده این بنا بجز فضای پارکینگ ها 29200 مترمربع میباشد.

این پروژه خیره کننده با سبک زندگی آپارتمانی و ویلایی لوکس ضمن ارزان بودن دارای فضای باز خصوصی و سیستم دسترسی وسیع میباشد

خلق فضاهای خصوصی داخلی در طبقه همکف برای ساکنان آپارتمانها با انعطاف پذیری طرح معماری

ترجمه و برگردان: اباذر جابری شهریور ۱۳۹۰

لینک منبع خبر:www.mimaristil.com 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 18:52 |
جزوه روشهای طراحی و تولید صنعتی برای دانشجویان معماری

در ترم اول سال تحصیلی ۸۹-۹۰ فرصتی پیش آمد تا ضمن تدریس درس روشهای طراحی و تولید صنعتی، جزوه ای جهت مطالعه دانشجویان رشته معماری براساس نیازهای روز بخش صنعتی سازی با تکیه بر مبانی تولید صنعتی در جهان تدوین و در اختیار دانشجویان قرار بگیرد. لذا در اینجا فایل پی دی اف شده پاور جزوه تدریس شده جهت استفاده علاقمندان برای دانلود گذاشته شده است. نظرات پیشنهادی را ارسال بفرمایید.

لینک دانلود فایل جزوه روشهای طراحی و تولید صنعتی 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ و ساعت 17:18 |

 مرکز فرهنگی جدید  در شهر روم: موزه ماکسی (MAXXI)

ایتالیا مهد هنر باروک و رنسانس، با بنای جدید موزه ماکسی (MAXXI) در صدر خبرهای روز قرار گرفته است. این ساختمان به میزان اهمیت نمایش آثار هنرهای معاصر، به جهت طراحی بنای آن توسط زاها حدید مورد توجه قرار گرفته است. عدد 21 با حروف رومی XXI در نام موزه به صورت تمثیل مورد استفاده قرار گرفته است. این موزه با توجه به نامگذاری آن، به نمایش هنرهای قرن بیست ویکم اختصاص یافته است.

همانطوریکه موزه معروف گوگنهایم یک اعتبار و پرستیژ به شهر بیلبائو (Bilbao) اسپانیا بخشیده است، ایتالیا در حوزه هنرهای مدرن میتواند از طریق موزه هنرهای معاصر در عرصه بین المللی تأثیر گذار باشد. بنابراین با حمایت دولت ایتالیا، تصمیم به احداث موزه MAXXI گرفته شد. نمایش آثار معاصر در عرصه معماری و هنرهای زیبا در نمایشگاههای مختلف، گالری ها و آتلیه ها با کمک مجموعه داران با هدف ترویج موزه MAXXI، موجب خواهد شد که گردشگران نیز به اندازه ایتالیایی ها بتوانند از نزدیک با هنر قرن بیست ویکم ایتالیا آشنا شوند.

محل احداث بنای موزه در زمینی که قبلاً متعلق به تأسیسات قدیمی ساخت جیپ نظامی بوده قرار گرفته است. ساختمان موزه به صورت مجتمع از دو بخش مجزا تشکیل گردیده است. یک قسمت مجموعه بنام MAXXI arte مربوط به نمایشگاه آثار هنرهای معاصر، و قسمت دیگر مجموعه بنام MAXXI Architecture به منظور نمایش فعالیتها و آثار معماری در نظر گرفته شده است. در بخش مربوط به هنرهای معاصر، آثار هنرمندان مشهوری مانند Boetti، Kapoor، Kentridge، Merz، Penone، Pintaldi، Richter و Warhol مجموعه ای شامل 300 قطعه را تشکیل داده است. در بخش معماری موزه، وسایل مورد استفاده در طراحی به همراه کتابهای معماری، کاتولوگ ها و تصاویر پروژه های معماران معاصری مانند Carlo Scarpa، Aldo Rossi و Pierluigi Nervi به نمایش در آمده است.

ایده ایجاد پردیس شهری سازگار با بافت شهری توسط دفتر معماری زاها حدید در طراحی موزه مد نظر قرار گرفت. عملکردگرا بودن ساختمان موزه MAXXI به تنهایی، خلق فضاهای داخلی و بیرونی منحصر بفرد با کمک عناصر معماری و نشانه شهری بودن در این منطقه از شهر، مورد هدف طراح بوده است.

 سایت پلان

پلان همکف

 

پلان طبقه دوم

 

مقطع لابی موزه

 

مقطع گالری های موزه

 

ترجمه و برگردان: اباذر جابری فروردین ۱۳۸۹

منبع خبر

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در یکشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 14:58 |
 

برج ساحلی مارینا (Marina and Beach Towers)

طراحی شده توسط Oppenheim

محدوده استفاده شده پروژه: 24600 مترمربع

طرح جامع/ معماری/ طراحی داخلی توسط Oppenheim

محل: امارات متحده عربی

وب سایت طراح: www.oppenoffice.com

 

برج ساحلی مارینا دارای طبقات سرسبزبا فرم خمیده به سمت دریای آزاد، یک معماری با شکوه طراحی شده در کشور امارات متحده عربی می باشد.

دورنمای برج ساحلی مارینا با طبقات سرسبزش، یک تصویر جذابی را به نمایش می گذارد. و از نزدیک تر، ساختمان با ابهت، باشکوه و پر زرق وبرقی  دیده می شود.

احداث این بنا در کنار ساحل شنی با سبک و سیاق طرح معماری اش، تحرک عظیمی به منطقه افزوده است.

طراحی پایدار ساختمان به طرز قابل توجهی خودنمایی می کند. کاهش استفاده از انرژی به حداقل میزان مصرف در برج و رساندن آب به بالاترین طبقه از خواسته های کارفرما در این پروژه می باشد. با توجه به وجود فضای سبز در طبقات، سیستم آب بازیافت شده در ساختمان برای استفاده برنامه ریزی شد.

موضوع دیگری که از نظر پایداری دارای اهمیت می باشد، ساخت سیستمهای ویژه ای است که تا حد زیادی از انرژی باد و خورشید در ساختمان استفاده گردد. در نتیجه برنامه ریزی های صورت گرفته در فرم خاص و شکل ساختمان و بهره گیری از تهویه طبیعی هوا، میزان استفاده از دستگاههای سرمایشی به حداقل کاهش یافته است.

در عین حال استفاده از مصالح ویژه در بخش بیرونی ساختمان، باعث شده است که هوای گرم کویری در داخل بنا احساس نشود. یکی دیگر از ویژگیهای جالب و منحصر بفرد ساختمان جدا از شکل بنا، قرارگیری فضای سرسبز با گونه های گیاهی مختلف در مابین برجها به صورت ساندویجی می باشد. این فضای سرسبز برای کسانی که می خواهند از گرمای کنار دریا فرار بکنند، به عنوان یک فضای گریز در نظر گرفته می شود. این فضای سایه دار محل مناسبی برای استراحت در گرمای کویر می باشد.

لینک منبع خبر

ترجمه و برگردان: اباذر جابری

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 14:56 |

نرم افزار H - Moshaveran V3.۱

برنامه انجام محاسبات حق الزحمه مشاور فاز یک، دو و سه طراحی معماری بر اساس آخرین بخشنامه ها

 

 برنامه محاسبات حق الزحمه مشاوران به همراه دستورالعمل استفاده از برنامه برای علاقمندان ارایه میگردد. خواهشمند است نقطه نظرات خود را در خصوص این برنامه اظهار بفرمایید. جهت دریافت فایل برنامه درخواست خود را ایمیل(abjaberi@gmail.com) بفرمایید تا در اسرع وقت به صورت رایگان در اختیار شما قرار گیرد.

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در سه شنبه ششم بهمن ۱۳۸۸ و ساعت 19:45 |
جزوه آموزش اتوکد برای داشجویان رشته معماری

جزوه آموزش طراحی با اتوکد با توجه به ضرورت آن برای یادگیری دانشجویان رشته های فنی بخصوص رشته معماری، بصورت کاربردی توسط اینجانب گردآوری و تدوین شده است و در قالب فایل Pdf پی دی اف می توانید آن را از طریق لینک زیر دریافت کنید. خواهشمندم نظرات سازنده خود را ارسال فرمایید.

 

جزوه آموزش اتوکد AutoCad برای رشته معماری

لینک دانلود فایل:جزوه آموزش اتوکد برای دانشجویان معماری

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در یکشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۸ و ساعت 13:43 |
 

طراحی و اجرای معماری داخلی کتابخانه

در ادامه معرفی رزومه کاری ام نقشه های کتابخانه، طراحی و اجرا شده محل کارم را در آذر ماه ۱۳۷۸ آورده ام. کل مساحت کتابخانه حدود ۵۰۰ مترمربع ودر دو طبقه طراحی شده است. که بوسیله یک راه پله گرد بصورت اکسپوز ارتباط عمودی طبقات برقرار شده است. جنس مصالح بکار رفته در کف سرامیک از جنس تکسرام بوده و دیوارها بوسیله آجر ۳ سانتی قرمز با طرح و بافت خاصی بکار رفته است. در ضمن در سرتاسر دیواره ها از قاب بندی چوبی از جنس ملچ استفاده شده است.

۱- پلان مبلمان

پلان مبلمان کتابخانه 

۲- پلان اندازه گذاری

پلان اندازه گذاری کتابخانه

۳-پلان نور پردازی

پلان نورپردازی

۴- مقاطع طولی و عرضی کتابخانه

مقطع ب-ب

مقطع ا-ا

۵- جزئیات اجرایی همکف

جزئیات همکف

 

 ۶- مقطع کف کاذب

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در چهارشنبه یکم آبان ۱۳۸۷ و ساعت 9:54 |

نقشه های خانه مسکونی در شهر اهواز

با عرض پوزش از تمامی دوستان بعلت وقفه ای که در به روز رسانی وبلاگ صورت گرفت. در ادامه ارایه نقشه ها وطراحی های انجام شده از رزومه کاری امُ در این بخش نقشه هایی که برای یکی از دوستان در آبان ماه سال ۱۳۸۲ برای شهر اهواز طراحی و اجرا گردید را گذاشته ام. امیدوارم بنده را از نظرات خود بهره مند سازید.

۱- پلان طبقات  خانه مسکونی 

پلان مسکونی اهواز

۲- نما و مقطع خانه مسکونی اهواز

نما و مقطع خانه اهواز

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در دوشنبه هفتم مرداد ۱۳۸۷ و ساعت 13:39 |

 

المان ورودی مسجد بلال

 

در تابستان سال 1379 طراحی المان ورودی مسجد بلال صدا و سیما به اینجانب (اباذر جابری) محول شد. پس از بازدید های میدانی و دریافت نکته نظارات کارفرما، کار طراحی با ارائه 4 آلترناتیو به کارفرما و انتخاب یکی از گزینه شروع گردید. ار بین گزینه های ارئه شده طرح ذیل انتخاب گردید. پس از تعیین گزینه مورد نظر و مشخص شدن کانسپت طرح، کار طراحی فاز دو اجرایی شروع و در مدت 3 ماه کلیه نقشه های اجرایی تحویل کارفرما شد.

با توجه به محل قرارگیری  ورودی مسجد که در کنار ورودی سازمان صدا و سیما قرار دارد یه منظور ایجاد شخصیت مجزای ورودی جهت مسجد و متمایز نمودن ورودی آن،  بر اساس خواسته کارفرما مبنی  بر تاکید به شاخص بودن و نقش دعوت کنندگی این المان، اقدام به طراحی شد. بکارگیری فرم های سنتی و بومی  در طرح با توجه به نوع کاربری موضوع طرح و تلفیق آن با عناصر مدرن بجهت مشخص کردن خصوصیات زمان اجرای طرح از اصول مهم در طراحی بود. کل مجموعه از سه بخش عمده تشکیل شده است. دوتا نیم آرک با استفاده از شیوه اجرای قوس چهار پرگاری به اضافه یک لوح مربع شکل جهت نصب کتیبه با طرح معقلی به ابعاد 3.60 در 3.60 متر، تزئینات قسمت داخلی آرک ها گره سازی آجری با ازاره  از جنس سنگ گرانیت میباشد و تزئینات جبه بیرونی آن گره سازی با استفاده از سنگ گرانیت  طرح گردید.

تصاویر نقشه های اجرایی به شرح ذیل جهت علاقمندان درج شده است. خواهشمندم نظرات خود را در خصوص این طرح در قسمت نظرات درج بفرمائید.

منبع: وبلاگ آرگومان اباذر جابری Argoman.blogfa.com

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در چهارشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۸۷ و ساعت 14:17 |

 

طراحی فضای سونای ویلای شهرستانک کرج

 

در ادامه معرفی نمونه کارهایم (اباذر جابری) در اینجا، نقشه های جزئیات اجرایی سونا، جکوزی و استخر ویلای شهرستانک  که متعلق به یکی دوستان است که در سال 1385 بر اساس خواسته کارفرما کار طراحی زیرزمین این ویلا که در حد سفت کاری بود شروع گردید و بر اساس وضعیت و موقعیت قرارگیری ویلا و بازدید میدانی از محل پروژه در دو مرحله و انتخاب مصالح برای اجرا و تهیه نقشه نورپردازی و الکتریکی کار طراحی انجام و سپس مراحل اجرایی آن شروع گردید.

 

1-     پلان اندازه گذاری

 

۲-     پلان کف سازی

 

۳-     نما مقطع

 

۴-     جزئیات اجرای فضای سونای خشک

 

۵-     نقشه الکتریکی  نورپردازی فضای سونا

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ و ساعت 15:13 |

 

 نقشه های طراحی ویلای مسکونی در شمال

 

نمونه کار ارائه شده مربوط طراحی ویلای مسکونی در شمال میباشد. که کار طراحی آن در خرداد ماه سال ۱۳۸۴ آغاز و در مرداد همان سال به اتمام رسید. از ویژگیهای این طرح پیچیدگی اجرایی در سقف شیبدار آن بود که بدین منظور اقدام به ساخت یک ماکت در مقیاس ۲۰/۱ جهت رفع مشکلات آن قبل اجرای کار شد. خواهشمندم نظرات خود را برایم در قسمت نظرخواهی درج بفرمائید. با تشکر از شما بازدید کننده عزیز جابری

 

1-     سایت پلان

 

2-     نقشه پلان همکف

 

3-     نقشه پلان طبقه اول

 

4-     نقشه تیر ریزی سقف شیبدار

 

5-     نمای اصلی مجموعه

 

6-     نما مقطع عرضی

 

 

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در دوشنبه دهم دی ۱۳۸۶ و ساعت 16:26 |
 

نقشه های معماری و اجرایی فاز دو طراحی

مسجد دانشگاه زنجان

در ادامه معرفی نمونه کارهای طراحی معماری از رزومه کاری خودم (اباذر جابری) نقشه های کار طراحی مسجد دانشگاه زنجان  آورده میشود. لازم به توضیح میباشد که طرح اولیه این مسجد قبلا توسط مشاور انجام شده بود ولی کارفرما  لزوم ایجاد تغییراتی در طرح خواستار شد.  به علت ناقص بودن  نقشه های اجرایی و سایر دلایل دیگر این کار به بنده ارجاء شد. در تابستان سال ۱۳۷۹ کار طراحی مجدد پروژه آغاز و  طی جلسات متعدد کرکسیون با کارفرما مقرر گردید تک بنای مسجد در محوطه دانشگاه با ایجاد الحاقاتی از جمله سلسله مراتب ورودی، حیاط، رواق و... نسبت به طراحی مجدد  بنا اقدام شود. در ضمن در تزئینات داخلی  و نمای بیرونی بنا هم کلاً تغییرات کامل بر اساس نظر کارفرما انجام شد. حاصل کار به شرح نقشه های ذیل جهت اعلام نظر ارائه می گردد.

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در سه شنبه چهارم دی ۱۳۸۶ و ساعت 10:49 |

نرم افزار H - Moshaveran V3.0

جهت انجام محاسبات حق الزحمه فاز یک، دو وسه مشاوران

معماری، سازه، تأسیسات طراحی معماری شهرسازی دکوراسیون مطالعات و نقشه فاز دو خانه آپارتمان ویلا بیمارستان رستوران هتل مجتمع مسکونی مجتمع تجاری فرهنگی و سایر

1.     نوشته شده تحت نرم افزار اکسل Excel

2.     اعمال آخرین تغییرات بخشنامه های دولتی در نرم افزار

3.     راحتی کار با این نرم افزار

4.     آموزش نحوه انجام محاسبات طی یک جلسه حضوری

5.     سرعت انجام محاسبات به نحوی که یک پروژه با مثلا 15 تیپ مختلف با تکرار های مختلف در عرض کمتر از یک دقیقه قابل محاسبه میباشد.

6.     دقت بالای محاسبات انجام شده

7.     محاسبه مابه التفاوت حق بیمه پروژه غیر عمرانی با عمرانی

8.     انجام آخرین اصلاحات بر اساس بخشنامه 3191 مورخ 30/9/1370 و جدول شماره 2 پیوست بخشنامه 4304 مورخ 16/8/1378

9.     جهت دریافت CD نرم افزار به آدرس Abjaberi@Gmail.com ایمیل بزنید.

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۶ و ساعت 22:54 |
نمونه کارهای انجام شده در دهه ۷۰ از رزومه کاری خودم ( اباذر جابری)را می خواهم در اینجا برای دوستان ارائه دهم تا اگر نظری در خصوص طراحی های انجام گرفته دارند برایم ارسال نمایند. طرح ارایه شده امروز طراحی معماری داخلی رستوران کانزاس در خیابان جردن می باشد که در مرداد سال ۱۳۷۹ مراحل طراحی آن انجام گرفته بود.فضای رستوران دارای دو طبقه بود که در آن زمان قسمت بالا بعنوان انباری و آشپزخانه مورد استفاده بود و قسمت همکف بعنوان پیتزا فروشی کاربرد داشت. طبق درخواست کارفرما قرار شد که طبقه بالا نیز به نحوی با طبقه همکف مرتبط شده و بصورت فضای کاربردی رستوران در آید. بدین منظور کار طراحی انجام گرفت و با استفاده از طراحی یک پله کابلی و ایجاد حفره ای در سقف سعی در ایجاد ارتباط بصری و عمودی در این مجموعه گردید. در قسمت سالن اصلی همکف نما ستون های از نور در دیوار کناری طراحی و مابین نما ستونها با قاب بندی و طراحی نقش برجسته های از جنس مس کار طراحی دکوراسیون داخلی صورت گرفت.

۱- پلان طبقه همکف

۲- پلان طبقه اول

۳- نما مقطع

۴-جزئیات اجرایی حرکت آب در مجموعه

۵- جزئیات اجرایی پله کابلی

۶-جزئیات اجرایی سقف

۷-جزئیات اجرایی نما ستون نور

 

 

 

+ نوشته شده توسط اباذر جابری در چهارشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۶ و ساعت 13:13 |